Лікарі Координаційного центру Ірпінської міської поліклініки продовжують консультувати щодо актуальних медичних питань. Цього разу поговоримо про грип, який останнім часом дуже розповсюджений. В школах регіону вже почалися карантини. Лікар-інфекціоніст вищої категорії Ковальчук Олександр розповість про необхідні превентивні засоби щоб не захворіти на грип.

З настанням холодної пори року питання профілактики і лікування грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), як завжди , набувають підвищену актуальність. За вікном лютий місяць а значить ріст захворюваності на грип та ГРВІ в самому розпалі.

 Якщо в родині хворий на грип - необхідно

- ліжковий режим протягом гострого періоду, бажано в ізольованій або окремій кімнаті;

- обмеження спілкування з хворим членам родини використовуючи  респіратор або марлеву маску(міняти кожні 4год.) ;

- часте провітрювання та вологе прибирання приміщення кожні 2 год.;

- загально-гігієнічні заходи: миття рук, обличчя, часте промивання носових ходів антисептиками;

- часту зміну постільної та натільної білизни (в окрему корзину), носових хусточок;

- обмеження вживання білкової їжі;

- пиття теплої рідини в достатній кількості (1,5- 2  літри на добу) при відсутності набряків (чай з малиною, ожиною, смородиною, неконцентровані відвари шипшини та липового цвіту, мінеральні лужні води, неконцентровані домашні компоти з свіжих фруктів або сухофруктів, молоко при відсутні лактозної недостатності);

- забезпечити спокій та комфортні умови під час хвороби;

- з патогенетичних засобів :

1.При підвищенні температури понад 38̊ С або поганому її перенесенні - мефенамінава кислота по 250-500 мг 2-3 рази на добу після їжі, ібупрофен - по 200мг по 2-3 рази на добу.

2. Вітамін С - по 250-500мг 3 рази на добу, або аскорутин по 1 таб. 3рази на день.

3. Антигістамінні засоби - за показами (алергічні прояви, ускладнений алергологічний анамнез) - цитирізин 10 мг 1 раз на добу, дезлоратадин - 5 мг. 1 раз на добу, лоратадин -10 мг 1 раз на добу,  фексофенадин - 180мг 1 раз на добу, астемізол або ебастин 10 мг 1 раз на добу, при гострих проявах - клемастин - 50-100 мг 2-3 рази на добу, хлоропирамин - 25мг 2-3 рази на добу, протягом 3-7 днів.

Симптоматична терапія включає звичайні засоби в залежності від переважаючих симптомів ( риніт, фарингіт, ларингіт, трахеїт).

- від болю в горлі: місцеві атнисептичні засоби без подразливого ефекту - настої або відвари трав ( ісландського моху, ромашки, шавлії, евкаліпту, чебрецю), при необхідності посилять дію  фітозасобів таблетки, льодяники або пастилки для розсмоктування,  аерозолі інгаліпту, каметону тощо.

- від нежиті допоможуть місцеві судинно-звужувальні засоби ксилометазолін 0,05% -0,1 % , оксиметазолін 0,05%-0,1%, нафазолін 0,05%-0,1%.

- від кашлю принесуть полегшення рослинні комплексні препарати . При необхідності посилити їх дію додатково застосовують ацетилцистеїн, амброксол, бромгексин або відхаркувальні засоби рослинного походження. Не слід застосовувати засоби , які пригнічують кашльовий рефлекс (з кодеїном та ін.) із-за можливості виникнення синдрому "затоплення легень" чи стійкому підйомі температури тіла ( більше 3днів). При посиленні кашлю або погіршенні дихання,  утриманні високої температури тіла понад 3 доби потрібен огляд лікаря з вирішенням питання госпіталізації в боксоване інфекційне відділення. Госпіталізації підлягають хворі з тяжкими формами захворювання, особи з підвищеним  ризиком виникнення ускладнень, при неможливості ізоляції хворого в амбулаторних умовах, особи, що постійно проживають у закритих колективах.

Емпіричне противірусне лікування призначає тільки лікар для хворих з середньо  тяжкими  та тяжкими формами захворювання,  із підозрою на грип А(Н1N1), а також людям, що належать до груп ризику щодо виникнення ускладнень:

- хронічні захворювання дихальної системи;

- цукровий діабет;

- хронічні захворювання серцево-судинної системи;

- тяжкі імунодефіцити;

- хронічні захворювання нирок;

- вік від 60 років.

Противірусне лікування призначається в перші дві доби хвороби. При легких формах захворювання противірусна терапія не застосовується.

Можливі варіанти "альтернативної" противірусної терапії грипу.

1. Тилорон - по 120-250мг після їжі перші 2 дні, далі  по 125 мг через кожні 48год. до 1 тижня.

2. Перспективним є застосування вітчизняних препаратів рослинного походження  на основі флавоноїдів диких злаків:

- Протефлазіду (краплі) впродовж 2-4 тижнів за схемою: 1 тиждень - по 5 крапель 3 рази на день; 2-3 тиждень - по 10 крапель 3 рази на день,  4тиждень - по 8 крапель 3 рази на день. Середня терапевтична доза для дорослих складає 30 крапель. Приймати на цукрі або шматочку хліба ( при наявності супутнього цукрового діабету).

- Флавозід (сироп) - по 5 мл 2 рази на день перші 3 дні, далі по 8мл 2 рази на день, або з самого початку лікування - по 8мл 2 рази на день( до місяця).

- Імунофлазід - по 5 мл 2 рази на день перші 3 дні, далі по 8мл 2 рази на день до 2 тижнів, або  по  8мл 2 рази на день весь період лікування( не більше 2 тижнів), вживається за 20-30хв. до їжі.

-Амізон - для лікування призначається по 0,25-05г (1-2 таблетки) 2-3 рази на добу протягом 5-7 днів, застосовується після їжі без розжовування.

-Циклоферон в таблетках - по 300-600мг 1 раз на  добу  за схемою(1,2,4,6 дні хвороби, за показниками його застосування може бути подовжено - 8,11,14,17,20,23,26,29 дні - в залежності від тяжкості перебігу).

-Арбідол - по 200мг з рази на день (600 мг на  добу) протягом 5-7 днів.

- Кагоцел - для лікування грипу дорослим призначають в перші 2 дні - по 2 таб. 3 рази на день, в наступні 2 дні по 2 таб. 3рази на день. Всього на курс - 18 таблеток, тривалість курсу 4 доби. Найбільша ефективність - застосування не пізніше 4 дня від початку грипу.

При посиленні кашлю, погіршенні дихання та виникненні інших ускладнень хворі госпіталізуються в інфекційне відділення.

 

Щоб не захворіти на грип необхідно

1. Перед виходом з помешкання змастити носові ходи оксоліновою маззю, вазеліном, соняшниковою олією,  а при поверненні - ретельно прочистити ніс та прополоскати рота кип'яченою водою.

2. Обмежити відвідування місць великого  скупчення людей, концерти кіно, дискотеки.

3. В громадському транспорті, відвідуванні магазинів, ринків вдягати маску або респіратор.

4. Уникати рукотискань, поцілунків, обіймів.

5. Не торкатися очей, носа та рота немитими руками.

6. Мити руки з милом якомога частіше та ретельніше.

7. Дотримуватися теплового режиму, уникати переохолоджень.

На сьогодні, як і в попередні роки вважається,що вакцинація - найефективніший  метод профілактики грипу. Потрібно пам'ятати, що формування повноцінного захисту організму після проведеної вакцинації  триває до 2-х тижнів, отже протягом зазначеного періоду організм залишається вразливим до грипу і потребує додаткового захисту за допомогою противірусних препаратів. Також завжди існує певний прошарок населення, котрий не може бути  провакцинований: вагітні, діти до року, пацієнти з імуносупресією,  хворі з алергічними реакціями на компоненти вакцин, пацієнти з декомпенсованим перебігом різної соматичної патології та інші...

Отже, хіміопрофілактика  у цих випадках залишається єдиним засобом захисту під час епідемії, а також, коли вона застосовуються як постконтактна  профілактика, особливо в організованих колективах під час спалахів.

Комбіноване використання вакцинації разом із засобами хіміопрофілактики - запорука повноцінної профілактики грипу.