Лікарі Координаційного центру Ірпінської міської поліклініки продовжують консультувати щодо актуальних медичних питань. Цього разу поговоримо про алергію, яка останнім часом дуже розповсюджена. Нижче більш детально буде розкрито питання «що таке алергія», але звертаємо вашу увагу, яким простим захворюванням вона б вам не здавалася, лікарі не радять займатися самолікуванням. Лікар-алерголог вищої категорії Лілія Вітик, яка має 25-річний досвід медичної практики, проведе кваліфіковану консультацію як дорослих, так і дітей, і обов’язково підбере правильну та ефективну терапію. Приймає вона в Координаційному центрі Ірпінської поліклініки у понеділок з 8 до 13 год.

Слово «алергія» в медицині та побуті звучить досить часто. Та, на жаль, правильно розуміють цей термін не всі. У перекладі з грецької «алергія» − це «інше відчуття, сприйняття». Цей термін ввів К. Пірке (1906), але не завжди він використовується за призначенням. Одразу варто зазначити, що алергія – це не захворювання, а захисна імунна реакція організму.

Що ж таке імунітет?

Дуже спрощено Р.В. Петров визначив, що імунітет – «це спосіб захисту свого від несвого». Тобто, отримуючи у спадок від батьків по 50% генетичного матеріалу, майбутня людина утворює унікальну в антигенному відношенні (в розрізі імунних характеристик) побудову клітин та тканин, котра теоретично не має аналогів у минулому та не буде мати їх у майбутньому. Імунокомпетентні клітини (переважно лімфоцити) внутрішньоутробно «знайомляться» із антигенним складом власних клітин та тканин і вже впродовж періоду життя людини, нічого, що б відрізнялося в цьому відношенні (тобто вірусів, бактерій, хімічних та біологічних речовин) в організм не допустять. На цьому базується імунний захист людини від інфекцій, ракових клітин і т.д.

Чому ж в одних людей формується нормальна, адекватна імунна відповідь, котра захищає організм від зовнішніх подразників, а в іншому – неадекватна відповідь чи алергічна реакція? Сьогодні є досить багато доказів стосовно того, що алергічні реакції виникають у 2 випадках:

  • в осіб із так званим атопічним типом конституції, простіше – атопією;
  • при надлишку алергенів в оточуючому середовищі.

Атопія − це індивідуальна чи сімейна схильність до вироблення специфічних для алергії антитіл у відповідь на потрапляння малих доз алергену та розвитку типових симптомів, таких як нежить, сльозотеча, чихання, бронхоспазм, висипання, що сверблять.

При наявності алергії в одного з батьків імовірність її виникнення у дитини може сягати 50%, а при наявності алергії у обох батьків ризик її розвитку підвищується до 70%.

Варто зазначити, що стан атопії не вирок. Доведено, що алергічні захворювання належать до групи мультифакторних захворювань, тобто таких, виникнення яких пов’язане з поєднаним впливом факторів спадковості та оточуючого середовища. Власне оточуюче нас середовище може створити надлишок алергенів у повітрі, воді, харчових продуктах, котрий іноді спричиняє алергічну реакцію та захворювання в осіб із генетичною схильністю до алергії.

Виходячи із сучасного розуміння патогенезу алергічних захворювань, вилікувати їх засобами фармакотерапії поки що є неможливим. Існуючі препарати хоча і дозволили суттєво підвищити ефективність лікування алергії та дали змогу контролювати їх перебіг, однак їх вплив, на жаль, не дає змогу радикально впливати на імунологічні аспекти формування і перебігу цих захворювань, викликати тривалу ремісію. На думку більшості вітчизняних та закордонних фахівців, єдиним методом, що реально впливає на всі ланки патогенезу алергічного захворювання, дозволяє обірвати розвиток та перебіг алергічного захворювання, є специфічна імунотерапія алергенами (специфічна алерговакцинація).

Принцип специфічної імунотерапії полягає у введенні хворому причинних агентів (алерген, шкірна проба на який виявилася позитивною), які є причиною розвитку алергічного захворювання, починаючи із малих доз, що не викликають клінічних проявів захворювання, з поступовим підвищенням доз і збільшенням інтервалу між введенням алергенів.

Цей метод існує вже більше 100 років. Його перевагами перед фармакотерапією (прийомом ліків) алергічних захворювань є:

  • збереження тривалої (іноді десятки років чи навіть на все життя) ремісії після завершення успішних курсів алерговакцинації;
  • попередження розширення спектру алергії. Зазвичай вона розпочинається із якогось одного виду, наприклад, реакції на кішку, собаку чи домашній пил, або на цвітіння дерев чи трав. Згодом приєднується інший вид алергії й уникати алергенів стає все важче.
  • попередження переходу більш легких клінічних проявів алергії у важчі;
  • зменшення потреби в протиалергічних препаратах.
  • Координаційний центр Ірпінської міської поліклініки пропонує пройти тестування з можливим подальшим лікуванням наступними алергенами:
  • побутовими (кліщі домашнього пилу, пір’я подушок);
  • епідермальними (шерсть кішки, собаки, кролика);
  • пилковими (дерева, літні та осінні трави).