Самогубство в сучасному світі є однією з найактуальніших психологічних і соціальних проблем. Безліч чинників, з якими стикається людина у повсякденному житті, в певний момент можуть штовхнути її на злочин проти самої себе. За даними міжнародних організацій, половина всіх насильницьких смертей припадає на випадки суїциду. Щорічно на такий фатальний крок зважується близько мільйона людей в усьому світі!

Майже завжди є тривожні попереджувальні знаки проявів депресії, тривожності, суїцидальної поведінки. Більшість самовбивць повідомляють оточуючим про свої наміри. Тому до всіх погроз такого роду потрібно відноситись серйозно, а люди, які здійснювали спроби суїциду, мають отримувати належне лікування та підтримку.

Як не допустити суїциду у близьких та знайомих і якими мають бути профілактичні заходи сьогодні консультує лікар-нарколог Координаційного центру Ірпінської міської поліклініки Ізмайлова Л.Г.

Існують чотири основні методи надання психологічної допомоги людині, що замислюється про суїцид:

  • своєчасна діагностика та лікування,
  • активна емоційна підтримка,
  • заохочення позитивними цілями і навчання соціальних навичок, які допомагають впоратися зі стресом.

Рівень самогубств серед самотніх людей значно вищий, ніж серед тих, хто перебуває в шлюбі і проживає з сім’єю. Безробітні також відносяться до групи ризику по відношенню до суїцидів. Велику роль у ґенезі суїцидальної поведінки відіграють, окрім соціальних, і медичні фактори, а найбільш значимою є залежність від психоактивних речовин (алкоголю і наркотиків).

Рівень суїцидів серед психічно хворих людей та інвалідів також дуже високий. Цьому сприяє соціальна ізоляція, прогресуюче постаріння населення. Нерідко трапляються випадки самогубства серед підлітків.

Найважливіший фактор, що схиляє до суїциду – відчуття безнадійності (уявне або дійсне). Розкажіть вашим рідним та близьким, що безвихідних, безнадійних ситуацій не буває. Показуйте частіше свою любов до них, спілкуйтеся. Покажіть, що їх проблеми вас цікавлять, займайтеся спільними справами (без критики і лайки), рушайте на виставки, в музей, кіно. І говоріть! Обговорюйте різні моменти з життя, розповідайте про себе, коли вам несуттєві проблеми здавалися грандіозними, а ситуації - безвихідними.

Зверніться за допомогою до кваліфікованих фахівців.

Якщо у вашої близької людини була спроба суїциду, то її треба розцінювати як сигнал “SOS”: “Врятуйте мене від проблем і від себе - невдахи, який не знає чогось найважливішого про життя”. Адже коли немає найважливішого, все стає неважливим, і все неважливе стає важливим.

Необхідно вміти розпізнавати знаки біди.

Це помітна зміна в поведінці людини. Сюди відносяться незвично зневажливе ставлення до зовнішнього вигляду, посилення скарг на фізичне нездужання (поганий сон, безпричинна знервованість), постійна втома, порушення уваги зі зниженням якості роботи. Також сюди можна віднести тривожні прагнення до самотності, відмова від спільних справ, контактів, зайвий ризик у вчинках, спалахи дратівливості.

Зверніть увагу на посилення почуття тривоги, безнадії, поглиненість думками про смерть, загробне життя, відсутність планів на майбутнє, спроби скласти записку про відхід з життя, роздачу особистих речей.

Вас повинні насторожити висловлювання: “Ненавиджу життя”, “Всім буде краще без мене”, “Вони пошкодують про те, що вони мені зробили”, “Втомився бути тягарем”, “Не можу цього винести”, “Я покінчу з собою”.

Слід пам’ятати, що ймовірність суїциду зростає у вечірній, нічний, ранковий час, коли людина залишається наодинці. Період піків вікової суїцидальності припадає на вік між 17 і 24 роками, у літніх людей, а також в умовах тяжкої морально-психологічної ситуації в сім’ї або найближчому оточенні.

Отримати консультацію та медичну або психотерапевтичну допомогу можно у психо-наркологічному відділенні Ірпінської міської поліклініки, (вул. Садова, 38, каб 316. тел. кабінету (04597) 61-402, моб. 095-891-00-00, 093-808-25-99), де працюють психіатр, нарколог, психолог, психотерапевт. За потреби можливо отримати повноцінне обстеження та лікування як амбулаторне, так в у денному стаціонарі, або отримати направлення для лікування у обласну психоневрологічну лікарню.

Будьте уважні одне до одного!