Координаційний центр Ірпінської міської поліклініки продовжує інформувати ірпінчан про актуальні питанння у профілактиці та збереженні здоров'я. Сьогодні консультує лікар-дерматолог Координаційного центру ІМП Писько Ігор Вікторович про меланому. 

Шкіра – важлива складова організму. Її площа 1,5-2 м2, вага 2-3 кг. Шкіра виконує низку необхідних для життєдіяльності організму людини функцій, а саме: захисну, дихальну, обмінну, термо-регуляторну, рецепторну та інші. Складається шкіра з трьох основних шарів, які в свою чергу включають в себе по декілька шарів пов’язаних між собою клітин, нервів, судин, волосяних фолікулів, сальних та потових залоз.

На поверхні шкіри міститься безліч плям та вузликів, які бувають як вродженими (аномалії розвитку шкіри) так і набутими в процесі життя (внаслідок дії хімічних, механічних, термічних, радіаційних заходів). Новоутворення шкіри можуть походити як з клітин самої шкіри та її придатків (сальні, потові залози, волосяні фолікули), так і судин та нервів, що в ній містяться. Переважна більшість новоутворень шкіри має доброякісний характер, існує багато років, не завдаючи шкоди здоров’ю людини, і є лише проблемою косметичного характеру. В окремих випадках під дією ряду подразнюючих факторів, в першу чергу, ультрафіолетового опромінення, новоутворення здатні перетворюватись в злоякісні – рак шкіри чи меланому.

Рак шкіри походить з клітин епідерміса, локалізується переважно на відкритих ділянках тіла – обличчя, вушні раковини. Однією з найнебезпечніших злоякісних пухлин людини є меланома, що походить з меланоцитів – пігмент-утворюючих клітин, більше чи менше скупчення яких забезпечує колір окремих ділянок шкіри. Рак шкіри зустрічається переважно у людей похилого віку, меланома може виникнути у будь-який період життя людини. Локалізується меланома переважно у місцях значного скупчення меланоцитів – пігментних невусах (родимках), але трапляються випадки виникнення пухлини в місцях, де не спостерігається скупчення пігментних клітин – нігтьові ложе, долоні, підошви.

За даними провідних онкологів світу, позитивний результат (видужання) у лікуванні злоякісних пухлин шкіри досягає 98 %, за умови раннього виявлення. У випадках занедбаних форм меланоми летальність складає 70 % і більше. Висновок очевидний – чим раніше виявляється пухлина, тим більше шансів її позбутися.

Приладом, що дозволяє виявити рак шкіри чи меланому на ранніх стадіях є дерматоскоп. Підставою для дерматоскопії є:

  • зміна кольору, розміру чи форми родимки;
  • поява суб’єктивних відчуттів (свербіж, біль);
  • асиметрія, нерівність країв;
  • раптове виникнення чи швидкий ріст новоутворення;
  • випадіння волосся в місці новоутворення;
  • лущення, тріщинки, кірки, кровотечі;
  • травмування;
  • ускладнена спадковість (наявність у родині хворих на меланому).

Особливістю пухлин шкіри є те, що виявити їх може кожен пацієнт візуально, не застосовуючи складних методів обстеження.

Будьте уважними до свого здоров’я!