За висновками соціологічного дослідження, проведеного Експертним центром з прав людини МФ "Відродження", 76% мешканців Ірпеня вважають наркозалежних та злочини, повязані з наркозалежністю, найбільшим факторо небезпеки у громаді. Водночас, неможливо оминути увагою той факт, що наркозалежні, як члени громади, потребують належного лікування, соціальної підтримки та реабілітації. З метою обговорення існуючих проблем та напрацювання рекомендацій для мера міста Експертний центр з прав людини презентував соціологічне дослідження, присвячене проблемам безпеки громад у місті Ірпінь Київської області. 11 червня відбулася перша робоча зустріч із розроблення стратегій безпеки з урахуванням можливостей успішної інтеграції вразливих груп населення.

«В процесі групової роботи ми фокусували увагу учасників на міжсекторальній взаємодії задля розв’язання проблем безпеки та спільно напрацювали основу для створення муніципальних програм у цьому напрямі. Як завжди, ми спиралися на емпіричні дані та висновки соціологічних досліджень, які ЕЦПЛ зробив на запит громади Ірпеня, — прокоментував захід виконавчий директор ЕЦПЛ Ю. Бєлоусов.

Експерти ЕЦПЛ розуміють, що специфіка маленьких містечок зумовлює певні особливості сприйняття громадянами безпеки та небезпеки. «Для маленького міста типово, що всі про всіх усе знають, соціальний контроль більш відчутний, ніж у мегаполісі. Тому нам буває складно переконати людей змінити ставлення до вразливих груп, вплинути на їхні упередження: негативне ставлення до наркозалежних сформувалося відповідно тим стереотипам, які формувалися упродовж кількох поколінь. Давайте згадаємо: про вживання наркотиків, як джерело небезпеки ми почали думати коли? Після розпаду СРСР, коли побачили те, про що раніше суспільство замовчувало, — зауважила лікар-нарколог Лариса Ізмайлова.

Що заплановано далі? Експерти ЕЦПЛ проаналізують усі напрацювання стратегічної сесії, підготують рекомендації та листи до мера міста Ірпень із пропозиціями щодо розвитку потенціалу громади в контексті розбудови програм безпеки. «Питання того, як саме громада буде втілювати запропоновані ідеї: чи буде створено ініціативну групу, коаліцію громадських організацій чи почнеться процес лобіювання інноваційних рішень — усе залежатиме від активності жителів Ірпеня, — підсумував Юрій Бєлоусов. — Експерти нашої організації готові надавати науково-методичну підтримку в розробленні інструментів моніторингу ефективності обраних стратегій».