Цукровий діабет – це захворювання ендокринної природи, викликане абсолютною або відносною нестачею інсуліну, гормону підшлункової залози. У результаті дефіциту інсуліну порушується метаболізм глюкози, і замість того, щоб засвоюватися клітинами організму, вона починає накопичуватися в крові. Тканини при відсутності глюкози відчувають енергетичний голод, що призводить до пошкодження всіх систем організму.
Пам’ятайте про п’ять можливих винуватців діабету:
- Гени. У спадщину передається не сам діабет, а схильність до нього. Тому зовсім не обов’язково, що дитина має захворіти, але завдання батьків – регулярно перевіряти рівень цукру в крові дитини. Особливо уважними слід бути, якщо діабет уже є у старших дітей.
- Вірусна інфекція. Деякі вірусні інфекції (наприклад, кір, свинка, вітряна віспа, епідемічний гепатит або грип) активізують утворення антитіл до клітин підшлункової залози. Ці антитіла і руйнують клітини, які синтезують інсулін.
- Ожиріння. Усіх дітей з надмірною вагою тіла потрібно обов’язково перевіряти щодо ризику розвитку діабету другого типу, який хоч і рідко, але діагностується у дітей.
- Захворювання підшлункової залози. Хвороби підшлункової залози викликають пошкодження її клітин.
- Стреси. Вони теж можуть дати поштовх для виникнення цукрового діабету в дітей. Тому обов’язково повинно бути помірне емоційне навантаження і продуманий режим відпочинку дитини.
Помітити ознаки діабету у дитини на самому початку дуже складно. Перші симптоми часто взагалі не насторожують батьків. Дитина починає більше пити, частіше бігати в туалет і втрачати вагу при гарному апетиті. Але саме ці симптоми повинні змусити батьків звернутися до сімейного лікаря, або педіатра.
Зверніть увагу: якщо у вас сильна спрага без причини або виділення великої кількості сечі - це основні видимі симптоми початку розвитку цукрового діабету. Також може спостерігатися стрімка втрата ваги або навпаки ожиріння, слабкість, втома, свербіж шкіри, проблеми з зором, судоми ніг, повільне загоєння ран, часті грибкові інфекції.
В Ірпінському регіоні працюють кабінети ендокринологів, в тому числі кабінет дитячого ендокринолога, в яких можна безкоштовно отримати поради, роз’яснення - лікаря ендокринолога, а також дізнатися новини, отримати буклети та літературу щодо дієти, засобів контролю (помпи, вимірювання рівню цукру без проколу тощо) для компенсації цукрового діабету, профілактики гіпоглікемії та інших ускладнень діабету. В Ірпінській поліклініці працює кабінет «Діабетичної стопи», де проводять обстеження нижніх кінцівок для запобігання ускладнень.
Кожні 3 місяці хворі на цукровий діабет І типу (що отримують інсулін) мають можливість безкоштовно обстежитися (здати кров на глікозильований гемоглобін), який є основним показником компенсації Цукрового діабету.
В Координаційному центрі працює висококваліфікований лікар-подолог, який проводить медично-лікувальний педикюр завдяки придбаному обладнанню (спеціальний фрезер). Також в Координаційному центрі проводиться обстеження на мікроальбумінурію, визначається цукор крові, глікований гемоглобін та ліпідограма.
На жаль, на кожний діагностований випадок цукрового діабету припадає два три невиявлених. Ускладнення даної патології легше попередити чим лікувати.
27 листопада 2019 року о 13.00 в актовій залі Ірпінської міської поліклініки (6-й поверх) читає лекцію кандидат біологічних наук Мельник Олександр Олександрович на тему «Глікований гемоглобін. Сучасна оцінка теста, моніторинг перебігу і контролю терапії хворих цукровим діабетом». Запрошуються, як медичні працівники, так і всі бажаючі удосконалити знання щодо діагностики цукрового діабету.
А 30 листопада в НСК «Олімпійський» о 14.00 (хол чемпіонів) Київський благодійний фонд «Діабетик» (контактний тел. для бажаючих відвідати захід: 067-703-60-95) проводить навчальний семінар для батьків та дітей.
Бережіть себе, будьте уважними до своїх близьких!
Лікар ендокринолог Ільченко А.А.